Oppo Reno8 4G
Rs: 99,399
Display Size
6.43″ (90Hz)
Rear Camera
64MP + 2MP + 2MP
Battery
4500mAh
CPU
Octa-core
Resolution
1080 x 2400 Pixels
Selfie Camera
32MP
Charging
33W
GPU
Adreno 610
Oppo Reno8 4G Price in Pakistan
Oppo Reno8 4G Price in Pakistan is expected to be PRs. 99,399. Now oppo ready to launching new oppo 4g mobile with full features. The phone has a dimension of 159.9 x 73.2 x 7.7 mm (6.30 x 2.88 x 0.30 in) with a weight of 182 g (6.42 oz) Comfortable to move around. This is the android mobile that is running with one Android 12, ColorOS 12.1. Oppo Reno8 is dual SIM mobile that supports 4g internet downloading service. It has powered by an Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) and Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) chipset. It will come with multiple color options of Dawnlight Gold, Starlight Black.
Display and Camera features:
Oppo Reno8 display screen size is 6.43 inches with a 99.8 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) capacitive touch screen protected with aluminum frame. It has a main rear camera triple-camera including 64MP+2MP+2MP with LED flash and a 32MP selfie camera which supports 1080p@30fps video recording. The smartphone also sensing fingerprint sensor (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, and compass.
Click here to check Oppo Reno8 Z Price in Pakistan
Storage & Battery Backup:
Oppo Reno8 4G comes in one variants has 256GB internal storage and 8GB RAM and supports an extra microSDXC. Oppo Reno8 4G has a massive mega battery which 4500mAh with a fast charging capacitive of up to 33 watts. It has a type-C charging port. Oppo mobile price in pakistan. Here you can check another oppo Smartphone with complete specifications and all oppo new mobile Prices in Pakistan.
NETWORK |
|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
BODY |
|
| Dimensions | 159.9 x 73.2 x 7.7 mm (6.30 x 2.88 x 0.30 in) |
|---|---|
| Weight | 182 g (6.42 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| IPX4 water resistant | |
| RGB ring light around the camera (notifications, charging progress) | |
DISPLAY |
|
| Type | AMOLED, 90Hz, 430 nits (typ), 600 nits (HBM), 800 nits (peak) |
|---|---|
| Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Panda Glass |
PLATFORM |
|
| OS | Android 12, ColorOS 12.1 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 680 4G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4×2.4 GHz Kryo 265 Gold & 4×1.9 GHz Kryo 265 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
MEMORY |
|
| Card Slot | microSDXC |
|---|---|
| Internal Storage | 256GB |
| RAM | 8GB |
| UFS 2.2 | |
MAIN CAMERA |
|
| Triple | 64 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.7µm, PDAF |
|---|---|
| 2 MP, f/3.3, (microscope) | |
| 2 MP, f/2.4, (depth) | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p@30fps, gyro-EIS |
SELFIE CAMERA |
|
| Single | 32 MP, f/2.4, 24mm (wide), 1/2.74″, 0.8µm |
|---|---|
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND |
|
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
COMMUNICATION |
|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes (market/region dependent) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
BATTERY |
|
| Type | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| 5W reverse wired | |
MISC |
|
| COLORS | Dawnlight Gold, Starlight Black |
|---|---|
| Models | CPH2457 |
| Price | 99,399 |
Disclaimer: Due to dollar rate in international market we cannot guarantee the price of the mobile in Pakistan Market.