Oppo Reno8
Display Size
6.4″ (90Hz)
Rear Camera
50MP + 8MP + 2MP
Battery
4500mAh
CPU
Octa-core
Resolution
1080 x 2400 Pixels
Selfie Camera
32MP
Charging
80W
GPU
Mali-G77 MC9
Oppo Reno8 Price in Pakistan
Oppo Reno8 Price in Pakistan is expected to be PRs. 63,699. Now oppo ready to launching new oppo 5g mobile with full features. The phone has a dimension of 160.6 x 73.4 x 7.7 mm (6.32 x 2.89 x 0.30 in) with a weight of 179 g (6.31 oz) Comfortable to move around. This is the android mobile that is running with one Android 12, upgradable to Android 14, ColorOS 14. Oppo Reno8 is dual SIM mobile that supports 5g internet downloading service. It has powered by an Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-A78 & 3×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) and Mediatek Dimensity 1300 (6 nm) chipset. It will come with multiple color options of Shimmer Gold, Shimmer Black.
Display and Camera features:
Oppo Reno8 display screen size is 6.4 inches with a 98.9 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) capacitive touch screen protected with plastic frame. It has a main rear camera triple-camera including 50MP+8MP+2MP with LED flash and a 32MP selfie camera which supports 1080p@30fps video recording. The smartphone also sensing fingerprint sensor (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, and compass.
Click here to check Oppo A97 Price in Pakistan
Storage & Battery Backup:
Oppo Reno8 comes in two variants has 256/128GB internal storage and 12/8GB RAM. Oppo Reno8 has a massive mega battery which 4500mAh with a fast charging capacitive of up to 80 watts. It has a type-C charging port. Oppo mobile price in pakistan. Here you can check another oppo Smartphone with complete specifications and all oppo new mobile Prices in Pakistan.
NETWORK |
|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
BODY |
|
| Dimensions | 160.6 x 73.4 x 7.7 mm (6.32 x 2.89 x 0.30 in) |
|---|---|
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, plastic frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY |
|
| Type | AMOLED, 90Hz, 430 nits (typ), 600 nits (HBM), 800 nits (peak) |
|---|---|
| Size | 6.4 inches, 98.9 cm2 (~83.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~411 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM |
|
| OS | Android 12, upgradable to Android 14, ColorOS 14 |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 1300 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.0 GHz Cortex-A78 & 3×2.6 GHz Cortex-A78 & 4×2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G77 MC9 |
MEMORY |
|
| Card Slot | No |
|---|---|
| Internal Storage | 128GB / 256GB / 256GB |
| RAM | 8GB / 8GB / 12GB |
| UFS 3.1 | |
MAIN CAMERA |
|
| Triple | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, multi-directional PDAF |
|---|---|
| 8 MP, f/2.2, 16mm, 112Ëš (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm | |
| 2 MP, f/2.4, (macro) | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
SELFIE CAMERA |
|
| Single | 32 MP, f/2.4, 23mm (wide), 1/2.74″, 0.8µm |
|---|---|
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND |
|
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| 3.5mm jack | No |
COMMUNICATION |
|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
BATTERY |
|
| Type | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
|---|---|
| Charging | 80W wired, 1-50% in 11 min, 1-100% in 28 min (advertised) |
| Reverse wired | |
MISC |
|
| COLORS | Shimmer Gold, Shimmer Black |
|---|---|
| Models | CPH2359 |
| Price | 63,699 |
Disclaimer: Due to dollar rate in international market we cannot guarantee the price of the mobile in Pakistan Market.