Vivo iQOO Neo 7 Pro
Display Size
6.78″ (120Hz)
Rear Camera
50MP + 8MP + 2MP
Battery
5000mAh
CPU
Octa-core
Resolution
1080 x 2400 Pixels
Selfie Camera
16MP
Charging
120W
GPU
Adreno 730
Vivo iQOO Neo 7 Pro Price In Pakistan
vivo iQOO neo 7 pro price in pakistan is expected to be PRs. 104,499. Now vivo ready to launching new vivo 5g mobile with full features. The phone has a dimension of 164.8 x 76.9 x 8.5 mm or 8.9 mm with a weight of 197 g or 202 g (6.95 oz) Comfortable to move around. This is the android mobile that is running with one Android 13, Funtouch 13. vivo iQOO neo 7 pro is dual SIM mobile that supports 5g internet downloading service. It has powered by an Octa-core (1×3.19 GHz Cortex-X2 & 3×2.75 GHz Cortex-A710 & 4×2.0 GHz Cortex-A510) and Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) chipset. It will come with multiple color options of Fearless Flame, Dark Storm.
Display and Camera features:
vivo iQOO neo 7 pro display screen size is 6.78 inches with a 111.0 cm2 (~87.6% screen-to-body ratio) capacitive touch screen protected with corning plastic frame. It has a main rear camera triple-camera including 50MP+8MP+2MP with LED flash and a 16MP selfie camera which supports 1080p@30fps video recording. The smartphone also sensing fingerprint sensor (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, and compass.
Click here to check Vivo X90s Price In Pakistan
Storage & Battery Backup:
vivo iQOO neo 7 pro comes in two variants has 256/128GB internal storage and 12/8GB RAM. vivo iQOO neo 7 pro has a massive mega battery which 5000mAh with a fast charging capacitive of up to 120 watts. It has a type-C charging port. Here you can check another vivo Smartphone with complete specifications and all vivo new mobile Prices in Pakistan.
NETWORK |
|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
BODY |
|
| Dimensions | 164.8 x 76.9 x 8.5 mm or 8.9 mm |
|---|---|
| Weight | 197 g or 202 g (6.95 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, glass or leather back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY |
|
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 1300 nits (peak) |
|---|---|
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~87.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
PLATFORM |
|
| OS | Android 13, Funtouch 13 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.19 GHz Cortex-X2 & 3×2.75 GHz Cortex-A710 & 4×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
MEMORY |
|
| Card Slot | No |
|---|---|
| Internal Storage | 128GB / 256GB |
| RAM | 8GB / 12GB |
| UFS 3.1 | |
MAIN CAMERA |
|
| Triple | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.57″, 1.0µm, PDAF, OIS |
|---|---|
| 8 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm | |
| 2 MP, f/2.4, (macro) | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA |
|
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide), 1/3.1″, 1.0µm |
|---|---|
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
|---|---|
| 3.5mm jack | No |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio | |
COMMUNICATION |
|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | No |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
BATTERY |
|
| Type | 5000 mAh, non-removable |
|---|---|
| Charging | 120W wired, 50% in 8 min (advertised) |
MISC |
|
| COLORS | Fearless Flame, Dark Storm |
|---|---|
| Models | I2217 |
| Price | 104,499 |
Disclaimer: Due to dollar rate in international market we cannot guarantee the price of the mobile in Pakistan Market.