Vivo iQOO Neo8 Pro
Display Size
6.78″ (144Hz)
Rear Camera
50MP + 8MP
Battery
5000mAh
CPU
Octa-core
Resolution
1260 x 2800 Pixels
Selfie Camera
16MP
Charging
120W
GPU
Immortalis-G715 MC11
Vivo iQOO Neo8 Pro Price In Pakistan is PRs. 130,699.
vivo iQOO neo 8 pro price in pakistan is expected to be PRs. 130,699. Now vivo ready to launching new vivo 5g mobile with full features. The phone has a dimension of 164.7 x 77 x 8.5 mm (6.48 x 3.03 x 0.33 in) with a weight of 192 g (6.77 oz) Comfortable to move around. This is the android mobile that is running with one Android 13, Funtouch 13 or OriginOS 3 (China). vivo iQOO neo 8 pro is dual SIM mobile that supports 5G internet downloading service. It has powered by an Octa-core (1×3.35 GHz Cortex-X3 & 3×3.0 GHz Cortex-A715 & 4×2.0 GHz Cortex-A510) and Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm) chipset. It will come with multiple color options of Red, Mint, Black.
Display and Camera features:
vivo iQOO neo 8 pro display screen size is 6.78 inches with a 111.0 cm2 (~87.5% screen-to-body ratio) capacitive touch screen protected with corning plastic frame. It has a main rear camera dual-camera including 50MP+8MP with LED flash and a 16MP selfie camera which supports 1080p@30fps video recording. The smartphone also sensing fingerprint sensor (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, and compass.
Click here to check Vivo IQOO Neo8 Price In Pakistan
Storage & Battery Backup:
vivo iQOO neo 8 pro comes in three variants has 1TB/512/256GB internal storage and 16GB RAM. vivo iQOO neo 8 pro has a massive mega battery which 5000mAh with a fast charging capacitive of up to 120 watts. It has a type-C charging port. Here you can check another vivo Smartphone with complete specifications and all vivo new mobile Prices in Pakistan.
NETWORK |
|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
BODY |
|
| Dimensions | 164.7 x 77 x 8.5 mm (6.48 x 3.03 x 0.33 in) |
|---|---|
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, glass or leather back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY |
|
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10, 1300 nits (peak) |
|---|---|
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~87.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~453 ppi density) |
PLATFORM |
|
| OS | Android 13, Funtouch 13 or OriginOS 3 (China) |
|---|---|
| Chipset | Mediatek Dimensity 9200+ (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.35 GHz Cortex-X3 & 3×3.0 GHz Cortex-A715 & 4×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Immortalis-G715 MC11 |
MEMORY |
|
| Card Slot | Unspecified |
|---|---|
| Internal Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| RAM | 16GB / 16GB / 16GB |
| UFS 4.0 | |
MAIN CAMERA |
|
| Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.49″, 1.0µm, PDAF, OIS |
|---|---|
| 8 MP, f/2.2, 114Ëš (ultrawide) | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS |
SELFIE CAMERA |
|
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
|---|---|
| Video Recording | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
|---|---|
| 3.5mm jack | No |
COMMUNICATION |
|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
BATTERY |
|
| Type | 5000 mAh, non-removable |
|---|---|
| Charging | 120W wired, 50% in 9 min (advertised) |
MISC |
|
| COLORS | Red, Mint, Black |
|---|---|
| Price | 130,699 |
Disclaimer: Due to dollar rate in international market we cannot guarantee the price of the mobile in Pakistan Market.