Vivo iQOO Neo9
Display Size
6.78″ (144Hz)
Rear Camera
50MP + 8MP
Battery
5160mAh
CPU
Octa-core
Resolution
1260 x 2800 Pixels
Selfie Camera
16MP
Charging
120W
GPU
Adreno 740
Vivo iQOO Neo 9 Price in Pakistan
vivo iQOO neo 9 price in pakistan is expected to be PRs. 87,999. Now vivo ready to launching new vivo 5g mobile with full features. The phone has a dimension of 163.5 x 75.7 x 8 mm or 8.3 mm with a weight of 190 g or 196 g (6.70 oz) Comfortable to move around. This is the android mobile that is running with one Android 14, OriginOS 4. vivo iQOO neo 9 is dual SIM mobile that supports 5g internet downloading service. It has powered by an Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) and Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) chipset. It will come with multiple color options of Black, Blue, Red.
Display and Camera features:
vivo iQOO neo 9 display screen size is 6.78 inches with a 111.0 cm2 (~89.7% screen-to-body ratio) capacitive touch screen protected with corning plastic frame. It has a main rear camera dual-camera including 50MP+8MP with LED flash and a 16MP selfie camera which supports 1080p@30fps video recording. The smartphone also sensing fingerprint sensor (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, and compass.
Click here to check Vivo S18 Pro Price In Pakistan
Storage & Battery Backup:
vivo iQOO neo 9 comes in three variants has 1TB/512/256GB internal storage and 16/12GB RAM. vivo iQOO neo 9 has a massive mega battery which 5160mAh with a fast charging capacitive of up to 120 watts. It has a type-C charging port. Here you can check another vivo Smartphone with complete specifications and all vivo new mobile Prices in Pakistan.
NETWORK |
|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
|---|---|
BODY |
|
| Dimensions | 163.5 x 75.7 x 8 mm or 8.3 mm |
|---|---|
| Weight | 190 g or 196 g (6.70 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY |
|
| Type | LTPO AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 1400 nits (HBM) |
|---|---|
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~89.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~453 ppi density) |
PLATFORM |
|
| OS | Android 14, OriginOS 4 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×3.2 GHz Cortex-X3 & 2×2.8 GHz Cortex-A715 & 2×2.8 GHz Cortex-A710 & 3×2.0 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 740 |
MEMORY |
|
| Card Slot | No |
|---|---|
| Internal Storage | 256GB / 256GB / 512GB / 1TB |
| RAM | 12GB / 16GB / 16GB / 16GB |
| UFS 4.0 | |
MAIN CAMERA |
|
| Dual | 50 MP, f/1.9, (wide), 1/1.49″, PDAF, OIS |
|---|---|
| 8 MP, f/2.2, 119Ëš (ultrawide) | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 8K, 4K, 1080p, gyro-EIS |
SELFIE CAMERA |
|
| Single | 16 MP, f/2.5, (wide) |
|---|---|
| Video Recording | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (closed type) |
|---|---|
| 3.5mm jack | No |
COMMUNICATION |
|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
BATTERY |
|
| Type | 5160 mAh, non-removable |
|---|---|
| Charging | 120W wired, 1-40% in 9 min (advertised) |
| Reverse wired | |
MISC |
|
| COLORS | Black, Blue, Red |
|---|---|
| Models | V2338A |
| Price | 87,999 |
Disclaimer: Due to dollar rate in international market we cannot guarantee the price of the mobile in Pakistan Market.