Oppo Reno8 Z
Rs: 79,999
Display Size
6.43″
Rear Camera
64MP + 2MP + 2MP
Battery
4500mAh
CPU
Octa-core
Resolution
1080 x 2400 Pixels
Selfie Camera
16MP
Charging
33W
GPU
Adreno 619
Oppo Reno8 Z Price in Pakistan
Oppo Reno8 Z Price in Pakistan is expected to be PRs. 79,999. Now oppo ready to launching new oppo 5g mobile with full features. The phone has a dimension of 159.9 x 73.2 x 7.7 mm (6.30 x 2.88 x 0.30 in) with a weight of 181 g (6.38 oz) Comfortable to move around. This is the android mobile that is running with one Android 12, ColorOS 12.1. Oppo Reno8 Z is dual SIM mobile that supports 5g internet downloading service. It has powered by an Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6×1.7 GHz Kryo 660 Silver) and Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) chipset. It will come with multiple color options of Starlight Black, Dawnlight Gold.
Display and Camera features:
Oppo Reno8 Z display screen size is 6.43 inches with a 99.8 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) capacitive touch screen protected with plastic frame. It has a main rear camera triple-camera including 64MP+2MP+2MP with LED flash and a 16MP selfie camera which supports 1080p@30fps video recording. The smartphone also sensing fingerprint sensor (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, and compass.
Click here to check Oppo A77 Price in Pakistan
Storage & Battery Backup:
Oppo Reno8 Z comes in two variants has 256/128GB internal storage and 8GB RAM and supports an extra microSDXC. Oppo Reno8 Z has a massive mega battery which 4500mAh with a fast charging capacitive of up to 33 watts. It has a type-C charging port. Oppo mobile price in pakistan. Here you can check another oppo Smartphone with complete specifications and all oppo new mobile Prices in Pakistan.
NETWORK |
|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
BODY |
|
| Dimensions | 159.9 x 73.2 x 7.7 mm (6.30 x 2.88 x 0.30 in) |
|---|---|
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| Build | Glass front, plastic frame, glass back |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| RGB ring lights around the cameras (notifications, charging progress) | |
DISPLAY |
|
| Type | AMOLED, 430 nits (typ), 600 nits (HBM) |
|---|---|
| Size | 6.43 inches, 99.8 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Schott Xensation Up |
PLATFORM |
|
| OS | Android 12, ColorOS 12.1 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2×2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6×1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
MEMORY |
|
| Card Slot | microSDXC |
|---|---|
| Internal Storage | 128GB / 256GB |
| RAM | 8GB / 8GB |
| UFS 2.2 | |
MAIN CAMERA |
|
| Triple | 64 MP, f/1.7, 26mm (wide), PDAF |
|---|---|
| 2 MP, f/2.4, (macro) | |
| 2 MP, f/2.4, (depth) | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p@30fps, 720p@30/120fps, EIS |
SELFIE CAMERA |
|
| Single | 16 MP, f/2.4, 27mm (wide), 1.0µm |
|---|---|
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p@30fps |
SOUND |
|
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| 3.5mm jack | Yes |
COMMUNICATION |
|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass |
|---|---|
BATTERY |
|
| Type | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
|---|---|
| Charging | 33W wired, PD, 31% in 15 min, 100% in 63 min (advertised) |
| Reverse wired | |
MISC |
|
| COLORS | Starlight Black, Dawnlight Gold |
|---|---|
| Price | 79,999 |
Disclaimer: Due to dollar rate in international market we cannot guarantee the price of the mobile in Pakistan Market.