Oppo Reno8 Pro (China)
Display Size
6.62″ (120Hz)
Rear Camera
50MP + 8MP + 2MP
Battery
4500mAh
CPU
Octa-core
Resolution
1080 x 2400 Pixels
Selfie Camera
32MP
Charging
80W
GPU
Adreno 644
Oppo Reno8 Pro (China) Price in Pakistan
oppo reno8 pro price in pakistan is expected to be PRs. 127,699. Now oppo ready to launching new oppo 5g mobile with full features. The phone has a dimension of 161 x 74.2 x 7.6 mm (6.34 x 2.92 x 0.30 in) with a weight of 188 g (6.63 oz) Comfortable to move around. This is the android mobile that is running with one Android 12, ColorOS 12.1. oppo reno8 pro is dual SIM mobile that supports 5g internet downloading service. It has powered by an Octa-core (1×2.4 GHz Cortex-A710 & 3×2.36 GHz Cortex-A710 & 4×1.8 GHz Cortex-A510) and Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) chipset. It will come with multiple color options of Black, Blue, Gold.
Display and Camera features:
oppo reno8 pro display screen size is 6.62 inches with a 106.3 cm2 (~89.0% screen-to-body ratio) capacitive touch screen protected with corning plastic frame. It has a main rear camera triple-camera including 50MP+8MP+2MP with LED flash and a 32MP selfie camera which supports 1080p@30fps video recording. The smartphone also sensing fingerprint sensor (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, and compass.
Click here to check Oppo Reno8 (China) Price In Pakistan
Storage & Battery Backup:
oppo reno8 pro comes in two variants has 256/128GB internal storage and 12/8GB RAM. oppo reno8 pro has a massive mega battery which 4500mAh with a fast charging capacitive of up to 80 watts. It has a type-C charging port. Here you can check another oppo Smartphone with complete specifications and all oppo new mobile Prices in Pakistan.
NETWORK |
|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
|---|---|
BODY |
|
| Dimensions | 161 x 74.2 x 7.6 mm (6.34 x 2.92 x 0.30 in) |
|---|---|
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY |
|
| Type | AMOLED, 120Hz, HDR10+, 500 nits (typ), 800 nits (HBM), 1300 nits (peak) |
|---|---|
| Size | 6.62 inches, 106.3 cm2 (~89.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~397 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM |
|
| OS | Android 12, ColorOS 12.1 |
|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1×2.4 GHz Cortex-A710 & 3×2.36 GHz Cortex-A710 & 4×1.8 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 644 |
MEMORY |
|
| Card Slot | No |
|---|---|
| Internal Storage | 128GB / 256GB / 256GB |
| RAM | 8GB / 8GB / 12GB |
| UFS 2.2 | |
MAIN CAMERA |
|
| Triple | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF |
|---|---|
| 8 MP, f/2.2, 120Ëš (ultrawide), 1/4.0″, 1.12µm | |
| 2 MP, f/2.4, (macro) | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
SELFIE CAMERA |
|
| Single | 32 MP, f/2.4, 24mm (wide), 1/2.74″, 0.8µm |
|---|---|
| Features | Panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p@30fps, gyro-EIS |
SOUND |
|
| Loudspeaker | Yes |
|---|---|
| 3.5mm jack | No |
COMMUNICATION |
|
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
FEATURES |
|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
BATTERY |
|
| Type | Li-Po 4500 mAh, non-removable |
|---|---|
| Charging | 80W wired, 1-45% in 10 min, 1-100% in 31 min (advertised) |
| Reverse wired | |
MISC |
|
| COLORS | Black, Blue, Gold |
|---|---|
| Models | PGAM10 |
| Price | 127,699 |
Disclaimer: Due to dollar rate in international market we cannot guarantee the price of the mobile in Pakistan Market.